Ortodontik tedaviye başlamadan önce tam anlamıyla ağız hijyeni sağlanmalıdır. Yani varolan diş taşları temizlenmiş, aktif diş eti hastalıklar durdurulmuş, çürükler restore edilmiş, yarım gömülü 20 yaş dişleri çekilmiş ve diş fırçalama alışkanlığı kazanılmış olunmalıdır.

Tedavi sırasında dişler mutlaka her yemekten sonra hekimin anlattığı şekilde ortodontik fırça ve ara yüz fırçalarıyla fırçalanmalıdır. Okula veya iş yerine de fırçalarımızı götürerek öğle yemeklerinde veya atıştırmalıklardan sonra mutlaka dişlerimizi iki fırçamızla da fırçalamalıyız. Tedavinin başlarında fırçalama işlemine alışana kadar her fırçalama için 5-10 dk süre ayırmalıyız. Zamanla elimiz alıştıkça daha pratik bir şekilde fırçalayabiliriz ve fırçalama süresi kısalabilir.

Doğru şekilde ve zamanında fırçalandığı sürece ortodontik tedaviyle diş sağlığınız kötü etkilenmez. Ancak zamanında ve doğru fırçalarla diş fırçalama yapılmazsa diş sağlığınız oldukça kötü etkilenmektedir. Bu durum profesyonel yardım gerektirebilir. Tedavi sürecinde oluşan diş çürükleri, diş eti hastalıkları vb. hastalıklar ortodontik tedavi sürecini aksatabilmektedir.

Kullanılan ağız içi hareketli apareyler de sabun ve fırça ile günde en az üç kez temizlenmelidir.

Uzm. Dt. Gizem Bayrak

Ortodonti Uzmanı