Kendisine Aşık Eden Şehirdir Antalya…

Kendisine Aşık Eden Şehirdir Antalya…

Kendisine Aşık Eden Şehirdir Antalya…

Ulu Önder Atatürk’ün “Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir” sözü kıymetli bir klasik halini alsa bile aynı söz, Antalya’da yaşayanlar ve ziyaretçileri tarafından mevsim/zaman fark etmeksizin birbirine ve kendine tekrar edilmekten alıkonulamaz.

Antalya’ya herhangi bir sebeple göç edenler bu şehirden pek kolay dönemez, ayrılamaz…

Antalya’da doğmasına gerek yok, Antalya’da yaşıyor olmak Akdeniz’in sıcaklığına bürünmek için yeterli bir gerekçedir. Her din-dil-millet ve kültürden insanı samimi şekilde kucaklar burası.

Güneşli gün sayısının en fazla olduğu kentlerden biridir, kışın sert şartları bile ancak saatler sürer ve anlıktır, bir de bakarsınız, hafif bir güneşle tekrar selamlar sizi. “Taşı toprağı altın” tabiri söylenmez; ama güneşi altından değerlidir.

Turizmiyle ünlenmiş, uzun yıllardır katlanarak artan bir şekilde hem yerli hem yabancı turistlerin ilgi odağı olmuştur. Dünyada en çok yabancı turist ağırlayan 3., ülkemizde ise ilk sıradaki kent olmasıyla Antalya gözbebeğidir.

Portakal, narenciye ve palmiye ağaçları kentin en gözde simgelerinden…

Diyelim aylardan Nisan, mevsimlerden bahar; tarihi Olympos’a yahut Adrasan’a denize giderken önce Tahtalı Dağı’na çıkıp kayak yapmanız, aynı gün 2 zıt mevsimi birden yaşamanız Antalya’ya özgü istisna özelliklerdendir.

Antalya, sahip olduğu 201 mavi bayrağı ile dünyada bu yönüyle ilk sırada kentimiz. Mavi’nin hakkını nasıl verebildiğini suyuyla buluşmaksızın yalnızca duymak ve bilmek pek yeterli kalmaz…

Antalya deyince tarihi Üç Kapılar ve Kaleiçi’ni de Yat Limanı’nı da Aspendos’u da Side Antik Kenti’ni de Antalya Müzesi’ni de “mutlaka görmelisiniz” diyen çok kişi, çok tarif bulursunuz…

Antalya’da su deyince akla sadece masmavi deniz ve içecek olarak su gelmez; Kurşunlu ve Düden Şelale’leri de kendisine hayran bırakmadan, gönlünüze girmeden sizi göndermiyor.

Sensitivity: Public

Dünya çapında haklı tanınırlıkları ile Altın Portakal Film Festivali, Piyano Festivali, Aspendos Opera ve Bale Festivali, Akra Caz Festivali, Phaselis Kültür ve Sanat Festivali başta olmak üzere sayısız etkinlik ile Antalya size eşsiz bambaşka tatlar sunar.

Antalya’nın doğusu ile batısı arasındaki 380 km’de çok farklı kültürler, lezzetler, gezilecek tarihi yerler sizlere tek tek kapılarını açar. Örneğin Manavgat/Köprülü Kanyon’da sıradışı bir rafting etkinliği yapabilirsiniz veya tarihi dokusu 13.yüzyıla dayanan Alanya Kalesi’ne neresinden bakarsanız size ayrı bir güzellik vaat eder. İbradı’da bulunan dünyanın 3’üncü, Türkiye’nin en uzun yeraltı gölü mağarası Altınbeşik Mağarası’nı görüp aynı ilçede Ormana/ Düğmeli Evler’de dolaşırken hayattan çalabilirsiniz.

Kaş’ın akvaryum niteliğinde denizine girip Demre’de Noel Baba Kilisesini ziyaret edebilirsiniz. Patara ise tarihi ve kültürel mirasının yanı sıra eşsiz kum tepeleriyle de son derece dikkat çekiyor. Deniz’den çıkamayanlardan mısınız? Simena- Kaleköy-Üçağız üçgeninde koydan koya ömür boyu unutulmaz bir yat turu yapıp Kaleköy’de ev yapımı dondurma yiyebilirsiniz.

Kabak tatlısı da piyaz da yakın zamanda “coğrafi işaret tescil belgesi”ni almıştır; fakat bu resmiyetin de çok üstünde lezzetlerini tadan şanslı kişiler arasına katılmanız Antalya’da mümkün.

Sırf Hakkı Baba’nın döneri, Topçu’nun şiş köftesi, 7 Mehmet’in kuzu tandırı, iç pilavı, avakadolu salatası, kaymaklı ve tahinli kabak tatlısı, Börekçi Tevfik’in serpme böreği, Akdeniz Pastanesi’nin yanık dondurması bile Antalya’ya gelmek için sebep gösterilebilir.

Bergamot, kamkat, şadok, frenk yemişi, avokado gibi özgün meyveler de Antalya’da sizi bekler.

Spor mu dediniz? Sayısız plaj ve koyda berrak suyun tadını çıkarabilir, isterseniz Kaş’ın akvaryumunda sualtı dünyası ile tanışabilirsiniz. Kışın Saklıkent’te kayak yapabilirsiniz. Doğada bisiklet de sürebilirsiniz, iddialıysanız bisikletinizle uluslararası yarışmalara katılabilirsiniz. Likya yolunda doğa yürüyüşü de yapabilirsiniz, Runatolia Maratonu’na katılıp koşu performansı da sergileyebilirsiniz. Antalya’daki olanaklar ile olumlu iklim şartlarını fırsat görerek golf oynayabilirsiniz.

Sensitivity: Public

Türkiye’deki 22 golf sahasının 16’sı Serik/Belek’te yer alıyor. Tiger Woods, Justin Rose, Lee Westwood gibi ünlü oyuncuları ağırladı Antalya, sözün özü burası ev sahipliğini ve misafir etmesini dünyada en çok sevenlerden…

Kendisine aşık eden şehirdir; platonik davranmaz, tüm duyulara itinayla seslenir, yedirir, içirir, gezdirir, hatıra ekletir. Heyecanla karşılar, yeniden ağırlayacağına dair hayallere ve rüyalara yelken açar…

Çağrı Bekmezoğlu

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Diğer Blog Yazıları