Ortodontik anomali oluşmadan önce bunu engelleyen uygulamalara koruyucu uygulamalar denir. Erken yaşlarda muayene ile tespit edilir ve uygulanır. Çürük süt dişlerine dolgu yapılması veya çekilen süt dişleri yerlerini korumak amacıyla yer tutucu yapılması bu uygulamalardandır. Yapılacak küçük uygulamalar ile ileri yaşlarda bazı anomalilerin oluşması engellenebilir.

Oluşan anomalinin ilerlemeden durdurulması amacıyla durdurucu ortodontik tedavi yöntemleri uygulanır. Oluşan problemlerin ilerlemeden daha basit bir şekilde çözümünü içerir. Dil itimi nedeniyle açık kapanışı oluşmuş olan hastaya dil paravanı uygulayarak bu alışkanlığını kırmak bu uygulamalara bir örnektir. Şiddetli yer darlığı belirtisi olan bireylerde çapraşıklığın azaltılması amacıyla birinci küçük azı dişlerin çekilerek seri çekim yapılması da bu uygulamaya diğer bir örnektir.

Koruyucu ve durdurucu ortodontik tedavi şansı için küçük yaşlarda muayene önemlidir. Çocuğunuzu en geç 7 yaşında mutlaka bir ortodonti uzmanına muayene ettirmenizi öneririm.

Uzm. Dt. Gizem Bayrak

Ortodonti Uzmanı