Hızlı üst çene genişletmesi

   Üst çenenin iskeletsel olarak alt çeneye göre dar olduğu durumlarda hızlı üst çene genişletmesi uygularız. Damakta konumlanan bir vida ve dişlerde tutucu kısımları bulunan apareyin vidasının günde 2 kez çevrilmesiyle uygulanır. Vidanın çevrilmesiyle damakta bir genişleme oluşur. Yeteri kadar genişleme sağlandığı zaman apareyin vidası bağlanır ve 6 ay boyunca genişleyen kemikte yeni kemik oluşumu için beklenir. Bu sırada apareyin çeşidi de göz önünde bulundurularak sabit tel tedavisine başlanabilir.

   Hızlı üst çene genişletmesi 15 yaşına kadar apareyler ile yapılabiliyorken, yetişkin bireylerde cerrahi içeren yaklaşımlarla yapılabilmektedir.

   Hızlı üst çene genişletmesiyle çapraşıklıklar için yer kazanılırken, gülüş estetiği için önemli olan karanlık alanlar ortadan kalkar.

Sabit tel tedavisi

 Ortodontide dişlerin üzerine yapıştırdığımız braketler ve onlara bağladığımız ark telleri ile çekimli veya çekimsiz sabit tedaviler yapılmaktadır. Bu tedaviler klasik olarak kullanılan metal renkli braket ve tellerle yapıldığı gibi materyali porselen olan diş renginde görünen braketler, şeffaf braketler, beyaz altın kaplama braketler ve bunlara uygun tellerle de yapılmaktadır.

  Çocukluk dönemindeki hastalarımızda genellikle metal renkli braket ve telleri tercih etmekteyiz. Estetik beklentisi yüksek olan hastalarımızda ise dişler üzerinde daha az belli olan ve daha estetik görünen braketleri ve telleri tercih edebiliriz. Hastanın isteği ve doktorun önerileri doğrultusunda seçim yapıyoruz.

  Braketleri dişlere dolgu materyalleri ile yapıştırıyoruz. Ark tellerini ise braketlere metal tellerle veya renkli elastik ligatürler ile bağlayabiliyoruz. Bu ligatürleri her ay değiştiriyoruz. Hastalarımızın çoğunlukla merak ettiği ‘renkli tel’ diye tabir ettikleri bu lastiklerdir. Hastanın isteği göz önüne alınarak braketlere uygulanabilir.

Sabit fonksiyonel apareyler

  Fonksiyonel çene ortopedisi tedavisi yaptığımız hastalarda braketler ve teller üzerinden kullandığımız takıp çıkarılamayan aygıtlardır. ‘Forsus’, ‘Herbst’, ‘Power scope’, ‘Jasper jumper’ bunlardan bazılarıdır.

Uzm. Dt. Gizem Bayrak

Ortodonti Uzmanı