Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber şeffaf plak tekniği kullanılarak da ortodontik tedaviler yapılmaktadır. Şeffaf plak tekniği profesyonel bir yaklaşımla uygulandığı zaman birçok hastada kısa sürede güzel sonuçlar vermektedir.


Bu tedavi yöntemine karar verdikten sonra tedaviyi onaylamadan önce dişlerde tedaviyle oluşacak hareketleri ve dişlerimizin son halini sanal ortamda bir simülasyon olarak görebiliriz.


Şeffaf plak tekniğinde dişleri saran şeffaf plak materyali dişlerin hareket etmesini sağlar. Bu teknikte dişlerin üzerine bazı ataçmanlar yapıştırarak dişlerin hareket etmesini kolaylaştırırız

.
Şeffaf plaklar hasta tarafından dişlere kolaylıkla takılabilmekte ve çıkarılabilmektedir. Yemek yerken veya diş fırçalarken çıkarılabilme konforu tellere göre büyük bir avantajdır. Plakların tedavide başarılı olabilmesi için günde 22 saat uygulanması gerekmektedir. Bu yüzden kooperasyonu yüksek hastalarda tercih edilir.
Şeffaf renkte oldukları için dişlerin üzerinde neredeyse görünmemektedir. Estetik beklentisi yüksek hastalar için oldukça uygun ve popüler bir tedavi yöntemidir.

Uzm. Dt. Gizem Bayrak

Ortodonti Uzmanı