Yer darlığı (diş boyutu- ark boyutu uyumsuzluğu): Kalıcı dişlerin düzgün şekilde sıralanabilmesi için yeterli alan mevcut değildir. Genetik faktörler etkili olabileceği gibi süt dişlerinin erken kaybı ve süt dişlerindeki çürükler de neden olabilmektedir. Yer darlığının şiddetine göre tedavi planı yapılır. Çok şiddetli yer darlıklarında diş çekimi planlamaya dahil edilir.

Yer fazlalığı (diş boyutu- ark boyutu uyumsuzluğu): Dişler arasında boşluklar (diastema) bulunmaktadır. Gelişimsel olabileceği gibi mevcut dişlerin çekilmesiyle de oluşabilir.

İskeletsel Sınıf 2: Alt çene geriliği veya üst çene ileriliği mevcuttur. Büyüme gelişim dönemi içerisinde fonksiyonel çene ortopedisi tedavisi uygulanabilir. Büyüme gelişim dönemi bittiği zaman kamuflaj tedavisi veya ortognatik cerrahi dediğimiz ameliyatlarla tedavi edilebilir.

İskeletsel Sınıf 3: Üst çene geriliği veya alt çene ileriliği mevcuttur. Büyüme gelişim dönemi içerisinde fonksiyonel çene ortopedisi tedavisi uygulanabilir. Erken yaşta teşhis önemlidir. Büyüme gelişim dönemi bittiği zaman kamuflaj tedavisi veya ortognatik cerrahi dediğimiz ameliyatlarla tedavi edilebilir.

İskeletsel üst çene darlığı: Üst çene kavsi alt çene kavsine göre iskeletsel düzeyde yatay yönde dardır. Hızlı üst çene genişletme apareyleriyle tedavi yapılır. 15 yaşına kadar apareylerle genişleme yapılabiliyorken, 15 yaşından sonra genişletme için cerrahi destek gerekir.

Dişsel ön çapraz kapanış: İskeletsel bir problem olmaksızın ön dişlerden biri veya birkaçı ters kapanış halindedir. Ortodontik tedavilerde acil olarak nitelendirilebilen durumlardandır. Dişlere anormal yük bindirerek periodontal dokularına zarar vermektedir. Apareylerle veya tellerle düzeltilebilir.

Çene darlığına bağlı alt çenenin fonksiyonel kayması: Üst çene dar olduğu için alt çene üst çeneyle normal kapanışa gelemez. Alt çene açık durumdan kapanışa geçerken sağa ya da sola kaymaktadır. Tek tarafta yan çapraz kapanış görülmektedir. Acil tedavi gerektiren durumlardandır. Tedavi edilmezse iskeletsel yapıda asimetri oluşturur.

Gömülü dişlerin mevcudiyeti: Sürme zamanı geldiği halde ağız içinde görünmeyen dişlere gömülü dişler denir. Tedavisi için cerrahi bir operasyonla gömülü dişin üzerine braket yerleştirilir ve hafif kuvvetler uygulanarak ağız içine sürdürülür. Tedavi öncesinde gerekli radyolojik tetkiklerle hasta değerlendirilmelidir. Dişlerin ankiloz (kemiğe yapışık olma) durumu göz önünde bulundurularak sürmeme ihtimali konusunda hastaya bilgi verilmelidir.

Eksik dişler: Gelişimsel olarak bir ya da birkaç dişin oluşmaması durumudur. Ortodontik tedavi planlanarak eksik diş boşlukları kapatılır ya da boşluklar açılarak restorasyon (implant köprü vs.) için hazırlanır.

Açık kapanış: Arka dişler tam kapanıştayken üst ve alt dişler arasında dikey yönde aralık olması durumudur. Arka dişlerde veya ön dişler arasında bulunabilir.

Derin kapanış: Arka dişler tam kapanıştayken üst ön dişlerin alt ön dişleri olması gerekenden fazla örtmesidir.

Uzm. Dt. Gizem Bayrak

Ortodonti Uzmanı

dt-gzm

İlk Görüşme

Hastanın ilk olarak dişleri ile ilgili şikayeti ve tedaviden beklentisi belirlenerek bilgi verilir.
Devamı Oku...
icon-1-gzm

Randevu Oluşturulması

Ortodontik tedavi ihtiyacı olan hastalar, varsa bitirilmesi gereken diğer işlemlerin tamamlanması beklenir.

Devamını Oku...
icon-3-gzm

Tedavi Ücretleri ve Ödeme

Size ortodontik tedavinizin maliyeti ve ödeme planı seçenekleri anlatacaktır. Size en uygun ödeme planını seçebilirsiniz.

Devamını Oku...