Aparey kullanımında;

Apareyler dişlere ve çenelere etki ederek tedavi sağlar. Dişlerde, kemiklerde ve yüz kaslarında ağrı hissedilmesi ilk 7 gün olması normaldir. Daha sonra ağrılar giderek azalacaktır. Gerekirse parasetamol grubu ilaçlar hekim tavsiyesi ile kullanılabilir.

Bunun dışında apareyin ağız içi dokulara teması nedeniyle dokularda küçük yaralar oluşabilir. Bu durum dokular apareye alıştıkça zamanla azalacaktır. Ancak ağız yaraları büyük boyutlu ve rahatsızlık verecek durumdaysa apareye yapılan küçük düzeltmelerle bu önlenebilir. Bu durumda erken dönemde hekime bilgi verilmesi önemlidir.

Yine apareyin takıldığı ilk günlerde konuşurken seslerde değişiklik ve tükrük salgısında artış görülebilir. Bu durumda da geçicidir. Dokular apareye alıştıkça zamanla düzelecektir. Apareyin hekimin önerdiği şekilde ve sürede takılması bu uyumu kolaylaştıracaktır.

Gece uykusu sırasında apareyde düşme veya çıkma görülüyorsa hekiminize bildiriniz.

Sabit Tel tedavisinde;

Sabit tel tedavisinde dişlerin yüzeyine yapıştırdığımız braketler ve bunların üzerinde teller bulunur. İlk günlerde Braketler ve teller yanak, dil ve dudak dokularına sürtünmeye bağlı küçük yaralar yapabilir. Bu durum rahatsızlık verecek boyuttaysa hekimin önerisi ile tahrişin olduğu bölgelerde hasta mumu ve iyileştirici topikal krem ve tuzlu su gargaraları kullanılabilir. Çoğunlukla ilk 7 günden sonra dokuların uyumuyla zamanla bu şikayetler geçecektir.

Sabit tel tedavisi sırasında dişler küçük kuvvetlerle kemik içerisinde hareket etmektedir. Bundan dolayı dişlerde yoğun olmayan ağrı hissi duyulabilir. Randevudan sonraki günlerde hissedilen bu ağrı 7 günden sonra hastaya rahatsızlık vermemesi beklenir. Her bireyin ağrı eşiğinin farklı olması ağrı yoğunluğu ve sürelerinde farklılıklar oluşturur. Ağrı, diş fırçalama düzenini olumsuz etkilememelidir.

Tedavinin ilk günlerinde katı gıdaları tüketmede zorluk yaşanabilir. Yumuşak besinler ve çorbalarla bu süreç atlatılabilir.

Teller takıldıktan sonra hekiminizin önerdiği şekilde diş fırçalamaya yeterli zaman ayrılması önemlidir. Diş fırçalamaya özen gösterilmezse kısa sürede düzelebilecek tüm bu zorluklar daha karmaşık hale gelir.

Şeffaf plak tedavisinde;

Şeffaf plak uygulandıktan sonra ilk 7 gün dişlerde yoğun olmayan genel bir ağrı hissi duyulabilir. Bu ağrı zamanla azalacaktır. Plakların dişlerin uyum süreci için hekimin önerdiği süre ve şekilde takılması çok önemlidir. Aksi taktirde tedavi süresi ve ağrıların azalma süresi uzar.

Plak tedavisinde yeme-içme sırasında plaklar çıkarıldığı için her zaman sabit tel tedavisine göre daha az rahatsızlık hissi duyulur. Yemeklerden sonra dişler ve plaklar ayrı ayrı fırçalandıktan sonra plaklar takılmalıdır.

Uzm. Dt. Gizem Bayrak

Ortodonti Uzmanı