Ortodonti: Kelime anlamı olarak “düzgün diş” demektir. Ortodonti, dişler ve yüz yapılarındaki uyumsuzluğun teşhisi, önlenmesi ve tedavisiyle ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Amaç güzel bir gülüş ve görünüm sağlamak kadar çiğneme fonksiyonunu da sağlıklı hale getirmektir.

Ortodonti Uzmanı: Diş hekimliği fakültesinden mezun olduktan sonra girilen diş hekimliği uzmanlık sınavında (DUS) ortodonti bölümünü kazanıp 4 yıllık bir uzmanlık eğitimi sonucunda başarı sağlayan diş hekimleri bu unvanı alırlar.

Braket: Dişlerin üzerine yapıştırılan üzerine tel bağlanan ortodontik materyal

Bant: Dişleri çepeçevre yüzük gibi saran, üzerinde telin geçeceği tüp kısmının bulunduğu genellikle azı dişlerine uygulanan ortodontik materyal

Tüp: Azı dişleri üzerine yapıştırılan telin içinden geçtiği ortodontik materyal

Ark teli: Tek tek dişler üzerindeki braketlerden, bantlardan veya tüplerden geçen diş kavsi formundaki ortodontik teldir.

Ligatürleme: Ark telini braketlere bağlama işleminin adıdır.

Lastikler: Dişlerden dişlere veya dişlerden apareylere uygulanarak diş ve çene hareketlerini kolaylaştıran materyallerdir.

Mini vida: Dişleri hareket ettirirken çevre kemik dokulardan destek almak için kullanılan kemik içine uygulanan vidalardır.

Sabit retainer: Tedavi bittikten sonra ön dişlerin arkasına uygulanan dişlerin eski konumlarına dönmesini engelleyen özel telden bükülen tutucudur.

Hareketli retainer: Tedavi bittikten sonra dişlerin veya çenelerin eski konumlarına dönmesini engelleyen takıp çıkarılabilir tutuculardır.

Ortodontik mum: Tel tedavisi sırasında batan acıtan tel parçalarının üzerine yerleştirilmek için hastaya tedavi başında verilir.

Lingual tedavi: Dişlerin dil yüzeyinden uygulanan braketler ve teller ile yapılan tedavidir. Dişlerin dışarıdan görünen yüzeylerinde tel yoktur.

Şeffaf plak tedavisi: Takıp-çıkarılabilir şeffaf plaklar ile uygulanan ortodontik tedavidir.

Estetik braketler: Klasik metal braketler dışında daha estetik olan porselen braketler, şeffaf braketler, beyaz şarap rengindeki braketler vb. verilen isimdir.

Ağız dışı aparey: Alından, çeneden veya enseden destek alarak dişlere veya çenelere kuvvet uygulayan, çoğunlukla takıp-çıkarılabilir apareylerdir.

Ağız içi aparey: Dişlere veya çenelere kuvvet uygulayan sadece ağız içinde bulunan takıp-çıkarılabilir veya sabit apareylerdir.

Yer tutucu: Süt dişlerindeki zamanından önce kayıp nedeniyle, bulunmayan dişin yerini tutan hareketli veya sabit olarak uygulanan apareydir.

‘Gummy’ smile: Hastanın gülmesi sırasında diş etlerinin olması gerekenden daha fazla görünmesidir. Gülme estetiğini etkiler.

Sefalometrik röntgen: Ortodontik tedavi öncesinde, sırasında veya sonrasında hastanın diş ve çene problemlerini daha iyi belirleyebilmek veya tedavi etkinliğini görebilmek için baş ve çene kemiklerinin farklı düzlemlerde X ışınları kullanılarak görüntülendiği iki boyutlu görüntüleme yöntemidir.

Panaromik röntgen: Ağız-diş veya çenelerde çürük, kist, eksik diş vb. patolojileri belirlemek için X ışınlarının kullanıldığı, tüm dişlerin görüntülendiği iki boyutlu görüntüleme yöntemidir.

El bilek röntgeni: Büyüme gelişim dönemini belirlemek için el ve bilek kemiklerinin x ışınları kullanılarak görüntülendiği iki boyutlu görüntüleme yöntemidir.

Uzm. Dt. Gizem Bayrak

Ortodonti Uzmanı